Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gg1snipeR
Moderator
Moderator


Numri i postimeve : 26
Join date : 20/10/2008

Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty
MesazhTitulli: Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6   Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Icon_minitimeMon Oct 20, 2008 10:23 pm

Cka duhet te kemi per me ba nje Counter-Strike 1.6 Linux Server?
- nje computer qe ka linux (root) direct access ose ssh access
- privilegjin per Root
- internet konekcione (mas pakti 100kB/s shpejtesi)
- 1-2 GB hapesire ne disk
- wget, screen dhe text ndryshuas (pico, nano, vi ose mcedit)
Shkarkimi I file-ave

Hyjm ne root dhe bejm nje direktorium:
mkdir /usr/hlds
cd /usr/hlds
Ateher shkarkoje keto file:
- HldsUpdateTool
wget http://www.steampowered.com/download/hldsupdatetool.bin
- NoSteamAuthEngines
wget http://www.cstrike.ro/cstrike_files/engine.v15.tgz
- AdminMod + MetaMod
wget http://ovh.dl.sourceforge.net/source...0-linux.tar.gz
- StatsMe
wget http://ovh.dl.sourceforge.net/source....3-cstrike.zip

Instalimi I Serverit

1. Kalo ne kete direktorium (ate qe krijove me pare) /usr/hlds duke I pasur ato filet qe I downlodove. Ja fillojme me hldsupdatetool.bin:
chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin
Pas kesaj komand duhet te jet nje file I ri me emrin steam.
2. Fillojm instalimin e serverit:
./steam -command update -game valve -dir .
Nese update funkcionon, shkruaje edhe nje her komanden. Nvaret nga shpejtesia e internet konekcionit, komanda do te zgjas disa miuta dhe kur te perfundohet do te dalin keshtu: HLDS installation up to date
3. Instalimi I Counter-Strike mod
./steam -command update -game cstrike -dir .
Perserinvaret nga internet konekcioni juaj, , komanda do te zgjas disa miuta dhe kur te perfundohet do te dalin keshtu: HLDS installation up to date

Bere Patch serverit per te NOSTEAM klienta

Patch-I behet me kete komande:
rm -rf engine_amd.so
rm -rf engine_i486.so
rm -rf engine_i686.so
tar xfvz engine.v15.tgz

server.cfg konfigurimi

Ne /usr/hlds/cstrike direktoriumin, keni nje server.cfg file te cilin ne e hapim me pico, nano, mcedit, vi ose ndonje tjeter Linux text ndryshuas
Ate cka ke aty zevendose me kete text ketu.

AdminMod instalimi

Extraktoje AdminMod ku de deshironi ne hard diskun.
Vazhdoje kete hap per te konfiguruar

Add/Remove Admina

Cele users.ini duke perdorur pico, nano, mcedit ose vi text ndryshuasit. Shkruaj posht emrin edhe passwordin e adminit, vezhduar nga lively I accessit te serverit. Le te themi se duam me krijua nje livel maximum me nje admin I quajtur mix2mix dhe passwordi mix2mix1234. Shkruaje keshtu ne users.ini file:
mix2mix:mix2mix1234:131071

StatsMe

Extraktoje statsme-2.8.3-cstrike.zip ne C:\HLDS\cstrike direktoriumin. Shko ne C:\HLDS\cstrike\addons\metamod direktoriumin dhe hape plugins.ini me TextPad ose WordPad. Dhe e futni keta: win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll
Shko ne C:\HLDS\cstrike\addons\statsme dhe hape statsme.cfg me TextPad ose WordPad. Modifikoje sm_menupassword prej r3wt me nje password tjeter. Per te hyre ne loje duhet te shkruar ne sekcionin e komandave te CS statsme_menu password_from_statsme.cfg.cfg per te ndryshuar rregullimet e fundit.
/rank and /top10

Hape statsme.cfg dhe ndryshoje sm_storebyauth prej 1 ne 0.
Secure server

Eshte me rendesi me pas nje server jot e sigurt per shum shkaq. Per tab ere ate hajt ne C:\HLDS\cstrike dhe hape liblist.gam me TextPad ose WordPad. Modifikoje secure prej 1 ne 0. Ruaje dhe del.
Startoje Serverin

Ndryshoje direktoriumn ne /usr/hlds duke eksekutuar komanden:
./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2
Gjithashtu per ta startuar serverin beje kete komand:
screen -A -m -d -S hlds ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2
Kjo komand starton serverin ne baze. Per te fiksuar perseri shkruaje:
screen -r hlds
Per ta transmetuar perseri ne propreritetin baze, Shtype ctrl button dhe shkronjen A prej tastatures dhe mbas atyj shkele buttonin D.
Nese don qe serveri juj se startojnene gjith Linux server boot, ju duhet te ctoni keto linja textit ne /etc/rc.local file:
cd /usr/hlds
screen -A -m -d -S hlds ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
diAr.zz
Webmaster
Webmaster
diAr.zz

Numri i postimeve : 88
Join date : 18/10/2008

Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty
MesazhTitulli: .   Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Icon_minitimeMon Oct 20, 2008 10:24 pm

thnx bro.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.albagroup.tk
Freshman.
Princess
Princess
Freshman.

Numri i postimeve : 45
Join date : 18/10/2008

Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6   Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Icon_minitimeMon Oct 20, 2008 10:25 pm

Diar santa Aiitt se tii e kii serverin s te vyn me bo falenderime santa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bloodseeker'
Moderator
Moderator
Bloodseeker'

Numri i postimeve : 50
Join date : 20/10/2008

Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6   Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Icon_minitimeThu Oct 23, 2008 11:26 am

oo bab sa e pshtillt bre kaaaa a muna meu msu naj her se Mad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6   Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6 Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si te instalojm server ne LINUX Cs 1.6
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: