Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Si te instalojm server ne ROOT Empty  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si te instalojm server ne ROOT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gg1snipeR
Moderator
Moderator


Numri i postimeve : 26
Join date : 20/10/2008

Si te instalojm server ne ROOT Empty
MesazhTitulli: Si te instalojm server ne ROOT   Si te instalojm server ne ROOT Icon_minitimeMon Oct 20, 2008 10:28 pm

------------------------------------------------------------------
- Si Te Instalojm CS ( counter-strike ) Server Ne Root [ Linux ] -
------------------------------------------------------------------

Qka Na Duhet !!!


- Nje PC Te Instaluar Linuxin Dhe SSH Qasje ( access )

- Nje Root

- Lidhje Ne Internet ( se paku 100kb/s)

- 1-2 GB Hapsir

- HldsUpdateTool , NoSteamAuthEngines , AdminMod + MetaMod , StatsMe

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

E Krijojm Nje Vend ( folder ) Te Ri Ne Root Me Komanden :

mkdir /usr/hlds

Pastaj Kalojm Ne At vend Me Komanden :

cd /usr/hlds

Tash na vyn mi download programat qe na vyjn per server ...


- HldsUpdateTool - [ e shkrujm wget pastaj linkun e downloadit ]

wget http://www.steampowered.com/download/hldsupdatetool.bin

pasi t`kryhet e marrim tietrin :

- NoSteamAuthEngines

wget http://www.cstrike.ro/cstrike_files/engine.v15.tgz

tani tietrin

- AdminMod + MetaMod

wget http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/halflifeadmin/halflife-admin-2.50.60-linux.tar.gz

tani tietrin ..

- StatsMe

wget http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/statsme/statsme-2.8.3-cstrike.zip


====================================================================================


Pasi ti downloadoni keto me naLt , ktheheni ne /usr/hlds ...

Pastaj vazhdoim - shkruni keto commanda :


chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin


Pas ktyre komandave do te krijohet nje File i ri me emrin steam.-> Tani fillojm instalimin e serverit ...

Shkruni keto commanda :./steam -command update -game valve -dir .


Nese te del nje message qe eshte duke u ber naj update , shkruane apet commanden e mesiperme..

Kjo mund te ju marr koh ne baz te shpejtsis se internetit prej disa minuta deri ne ore ..

Kur te kryhet ju deL ky message : HLDS installation up to date

====================================================================================


-> Instalimin e Counter-Strike Mod


Shkruani Keto Commanda :./steam -command update -game cstrike -dir .


Edhe kjo mund te vonohet ne baz te shpejtsis se internetit - kur te kryhet instaLimi ju deL ky message :


HLDS installation up to date

=====================================================================================-> Me Bo Serverin me PATCH Ne Menyr Qe Mi Pranu Lojtart Qe E Kan CounterStrike NoSteam
Serverin Me Patch Duhet Me Bo Me Kto Commanda :


rm -rf engine_amd.so
rm -rf engine_i486.so
rm -rf engine_i686.so
tar xfvz engine.v15.tgz

=====================================================================================


-> Konfigurimi i server.cfg File-tTek /usr/hlds/cstrike , e kemi server.cfg file-n te ciLin duhet ta hapim dhe ta editojm ...

http://ciki.h2.pl/cs/cmds.txt <-- si me i editu ..

======================================================================================


-> Instalimi i AdminMod

Downloadone Ne PC AdminMod dhe Bone Extract ( halflife-admin-2.50.60-win.zip ) ne Hard Disk.

Click dyher install_admin.vbs . Clickoni OK dhe zgjedhni C:\HLDS. Pas ksaj zgjedhne cstrike Mod .


Kofigurimi Minimum i AdminMod


Shkojm ne : C:\HLDS\cstrike\addons\adminmod\config


Hapne adminmod.cfg me WordPad edhe i editoni Keto :


- admin_balance_teams 0
- admin_bot_protection 0
- admin_connect_msg ( me kete nje mesazh shfaqet me1her si te hyjn lojtart n`Server )
- admin_cs_restrict 1 ( me kete muni me i kufizu senet gjat lojes )
- admin_debug 0
- admin_fun_mode 0
- admin_fx 1
- admin_highlander 0
- admin_ignore_immunity 1
- admin_repeat_msg ( me kete nje mesazh me ngjyr te gjelbert qe shfaqet qdo 3 minuta ne mes te ekranit )
- admin_quiet 0
- allow_client_exec 1
- password_field _pass
- reserve_slots 2
- reserve_type 0

Keto Te Tjerat I Leni Qysh jon !!!

=========================================================================================


-> Instalimi i StatsMe


Downloadone ne PC Edhe Extract ( statsme-2.8.3-cstrike.zip ) ne C:\HLDS\cstrike. Shkoni Ne :

C:\HLDS\cstrike\addons\metamod dhe hapeni plugins.ini me WordPad. Shtone kete rresht

ne fillim te file-t win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll ...

Shkoni ne C:\HLDS\cstrike\addons\statsme dhe hapeni statsme.cfg Ndrrone

sm_menupassword prej r3wt me nje password tieter...

Kur te hyni n`Loj , duhet me qel console-n edhe me shkru statsme_menu passwordi_nga_statsme.cfg.cfg

per arsye mi rujt ndryshimet e fundit ...

==========================================================================================


-> /Rank dhe /Top10


Hapeni statsme.cfg dhe ndryshone sm_storebyauth prej 1 ne 0.


==========================================================================================


-> Sigurimi i Serverit


Per ta ber kete , shkoni C:\HLDS\cstrike dhe hapeni liblist.gam me WordPad. Ndryshone ku shkrun

secure prej 1 ne 0.

==========================================================================================


-> Lansimi/Fillimi i ServeritKthehuni tek /usr/hlds dhe shkruani keto commanda :


./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2


Per me lshu serverin n`ekran , at`her e shkruim kshtu :


screen -A -m -d -S hlds ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si te instalojm server ne ROOT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: