Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Si formatizohet Pc Empty  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si formatizohet Pc

Shko poshtë 
AutoriMesazh
diAr.zz
Webmaster
Webmaster
diAr.zz

Numri i postimeve : 88
Join date : 18/10/2008

Si formatizohet Pc Empty
MesazhTitulli: Si formatizohet Pc   Si formatizohet Pc Icon_minitimeSun Oct 19, 2008 9:59 am

E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lëshon kompjuterit.
Si formatizohet Pc Wxpins02

Kur del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ti klikon ne ENTER për me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.

Si formatizohet Pc Wxpins03

Kur del si ne foto ti klikon ne F8 për me pranuar licensen nga microsofti

Si formatizohet Pc Wxpins04

Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atëherë këtu ti vendos cfar deshiron te besh..

A deshiron te besh formatimin e PC apo do të besh particion.


P.sh..Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone të reja bëhet kështu.


Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto s'ke partiticion D:\\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\\

Pastaj e nenvizon particionin C:\\ dhe klikon ne shkronjen C dhe atëherë
mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, p.sh. nëse ne HDD(Hard
Disk) ndodhen 30 000 ti e bën 15 000 kështu qe HDD(Hard Disk) ndahet
dysh.(Kjo pjes nuk është ne foto)


Si ta besh atë kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapësirën e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon një partiticion,
madhësia e partiticionit është aq sa është i madh hardisku ne kompjuterin tënd.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjetër me poshtë dhe shiko..

Si formatizohet Pc Wxpins05Si formatizohet Pc Wxpins06

Kur del si ne foto atëherë kompjuteri e formaton hardiskun tend..

Si formatizohet Pc Wxpins07
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.albagroup.tk
 
Si formatizohet Pc
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: