Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Windows XP Empty  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Windows XP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
diAr.zz
Webmaster
Webmaster
diAr.zz

Numri i postimeve : 88
Join date : 18/10/2008

Windows XP Empty
MesazhTitulli: Windows XP   Windows XP Icon_minitimeTue Oct 21, 2008 1:42 pm

Gjithcka qe nevojitet per te krijuar nje cd WinXP :

1.Nje cd WinXP SP1 Home/Professional
2.SP2 Transformation Pack
3.ISOBuster
4.Nero Burning ROM

Ne fillim fusim diskun e WinXP SP1 brenda,krijojme folderin xp ne c:,dhe me pas i bejme Copy/Paste WinXP SP1 te folderi c:\xp.

Pas te kemi bere kete do te krijojme nje folder tjeter sp2 ku do te vendosim SP2 Tranformation Pack.SP2 Tranformation Pack i bejme Rename ne xpsp2.

Shkojme te Start/Run dhe shtypim cmd.Shtypim

cd c:\sp2
xpsp2.exe -x:c:\sp2

Presim derisa te mbaroje Extract-imi i File-ve dhe shtypim OK te dritarja qe na del kur mbaron.

Hapim prape Command Prompt dhe kesaj here do te shtypim

cd c:\sp2\i386\update
update -s:c:\xp
(ketu mund te behet nje gabim sepse te folderi XP po qe se folderi brenda eshte i shkruar I386 bejini rename ne i386)

Presim sa te mbaroje kjo dhe shtypim OK te dritarja qe del kur mbaron.

Me pas,Pasi te kemi instaluar ISOBuster,hapim programin dhe futim cd WinXP SP1 brenda.
Ne ane te programit qe kemi hapur klikojme te Bootable CD.Klikojme me te djathtin te Microsoft Corporation.img dhe i bejme Extract te c:.

Hapim Nero Burning Rom dhe klikojme te Boot CD.Tek menuja boot anash klikojme Image File dhe browse.Gjejme microsoft corporation.img qe e kemi ne C:.

Me poshte zgjedhim te kind of Emulation : No Emulation.
Load segment of sectors (hex) :07C0
Number of loaded sectors : 4 (perndryshe nuk do te behet Boot)
Tek menuja Label
Volume Label
ISO 9660 : Emrin e cd te WinXP SP1 qe futem me pare si p.sh:WXPVOL_EN
Shtypim New anash ne te djathte.

Tek dritarja qe na del kopjojme te gjithe informacionin qe kemi te c:\xp anash.Shtypim BURN dhe ja ku u be WINXP SP2

_________________
λll-llαђ is oŋly oŋe'


...¢нσσѕє уσυυя ∂єѕtιηу !

Windows XP Diarzz10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.albagroup.tk
 
Windows XP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: