Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Lidhja e dy kompjuterve ne nje server Empty  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lidhja e dy kompjuterve ne nje server

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bloodseeker'
Moderator
Moderator
Bloodseeker'

Numri i postimeve : 50
Join date : 20/10/2008

Lidhja e dy kompjuterve ne nje server Empty
MesazhTitulli: Lidhja e dy kompjuterve ne nje server   Lidhja e dy kompjuterve ne nje server Icon_minitimeThu Oct 23, 2008 8:44 pm

Lidhja e dy kompjuterve ne nje serverver
Si ti lidhim 2 Kompjuter me nje lidhje?

Lidhja e 2 kompjuterve ne nje server

Kablloja eshte e kryqezuar quhet "Cross over" nese deshiron ta blejsh ne dyqan ( Kompjuter Shop). Ne te dy anet e kabllos jane konektore te njejte RJ-45 vetem fijet jane te lidhura ndryshe.

Konfigurimi i kompjuterit te pare:
IP: 192.168.0.1
Subnet mask: 255.255.255.0

Konfigurimi i kompjuterit te dyte:
IP: 192.168.0.2 e ndryshon vetem nr. e fundit e ben 2
Subnet mask: 255.255.255.0

Ne te dy kompjuteret e shenon "workgroup-in" me emer te njejte dhe aktivizon file & print sharing

dhe nga ai cast do te jene dy kompjuter te lidhur ne nje server
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lidhja e dy kompjuterve ne nje server
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Multimedia :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: